Najbliższe miesiące będą wyjątkowo bogate w ważne wydarzenia branży jubilerskiej. Informowaliśmy już Was o sprzedaży pierścionka z niebieskim diamentem, który należał do Shirley Temple, a także klejnotu De Beers Millennium Jewel 4, który ma tę samą barwę. 18 maja na aukcję Christie?s trafi zaś największy na świecie diament w niebieskim kolorze ? słynny Oppenheimer Blue. Czy możemy spodziewać się kolejnego rekordu?
Kamień najwyższej jakości
Nazwa ?Oppenheimer Blue? pochodzi od nazwiska obecnego właściciela klejnotu, który postanowił wystawić go na aukcji Christie?s ?Magnificent Jewels? odbywającej się w Four Seasons Hotel des Bergues w Genewie. Sir Philip Oppenheimer jest członkiem rodziny, która przez wiele lat zarządzała słynną diamentową spółką De Beers. Zakupił ten kamień, ponieważ ? jak sam przyznał ? zachwyciły go jego idealne proporcje, doskonały głęboki odcień oraz wspaniały prostokątny szlif.
Charakterystyka diamentu
Masa tego kamienia to 14,62 karata, a jego barwa została sklasyfikowana jako fantazyjnie żywa niebieska (fancy vivid blue) ? najlepsza i najbardziej pożądana z możliwych. Wiceprezes słynnego Gemological Institute of America Tom Moses przyznał, że kolor tego klejnotu, jego wysoka czystość, tradycyjny styl szlifu oraz pochodzenie sprawiają, że jest on naprawdę wyjątkowy. Biorąc pod uwagę tę wypowiedź, parametry oraz duże zainteresowanie, jakim cieszą się diamenty o niebieskiej barwie, można być pewnym, że Oppenheimer Blue osiągnie wysoką cenę. Należy on do elitarnej grupy, ponieważ zaledwie 0,1% światowych diamentowych zasobów stanowią kamienie w tym kolorze, a wśród nich tylko 1% ma fantazyjnie żywy odcień.
Transakcja wzbudzająca duże nadzieje
Eksperci przewidują, że cena, za jaką zostanie sprzedany ten słynny klejnot, wyniesie od 38 do nawet 45 milionów dolarów. Tym sposobem zapewne nie pobije rekordu, który w listopadzie zeszłego roku został ustanowiony przez milionera z Hong Kongu na aukcji Sotheby?s w Genewie. Wtedy kamień Blue Moon of Josephine sprzedano za zawrotną kwotę 48,4 miliona dolarów. Niektórzy optymistycznie prognozują jednak, że Oppenheimer Blue może osiągnąć jeszcze wyższą wartość, mimo że aktualne wyniki transakcji w branży jubilerskiej nie należą do najlepszych, a w zeszłym roku spadły o 4%.
Najbardziej pożądane klejnoty
Mimo nienajlepszej kondycji branży jubilerskiej ceny niebieskich diamentów nadal utrzymują się na wysokim poziomie, a ich aukcje cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Uważa się je nawet za jedne z najbardziej pożądanych kamieni szlachetnych na świecie. Blue Moon of Josephine nie jest bowiem jedynym, który sprzedano za niezwykle wysoką sumę. W 2008 roku w londyński jubiler Graff zapłacił 24,3 miliona dolarów za brylant o fantazyjnie głębokiej szaro-niebieskiej barwie. Duże nadzieje są też wiązane z pierścionkiem z 9,54-karatowym błękitnym klejnotem, który należał do amerykańskiej aktorki Shirley Temple. Trafi on na aukcję w kwietniu tego roku. O wynikach sprzedaży tych diamentów będziemy Was informować na naszym blogu.