Szafiry, szmaragdy, rubiny, tanzanity ? wszystkie te naturalne kamienie szlachetne doskonale sprawdzają się jako ozdoby pierścionków zaręczynowych, kolczyków, bransoletek i innej biżuterii. Z reguły jednak wymagają przeprowadzenia różnych zabiegów upiększających, aby zyskały swój idealny wygląd. Zobacz, jakim procesom są poddawane, aby zachwycały kolorem i doskonale lśniły pod wpływem światła.
Zmiany pod wpływem ciepła
W jubilerstwie od wieków wykorzystuje się wiele metod, dzięki którym kolorowe kamienie szlachetne zyskują intensywny odcień i wyjątkowy blask. Należy do nich między innymi obróbka cieplna. Ta stosowana na całym świecie praktyka ma na celu uwydatnienie klarowności klejnotów. Stanowi jeden z elementów procesu polerowania, a uzyskany efekt jest niezwykle trwały.
Jak nadać kamieniom większy blask?
Kolejnym sposobem na zwiększenie blasku kamieni szlachetnych jest ich olejowanie. Proces ten polega na umieszczeniu ich w pojemnikach z bezbarwnym olejem, a następnie zastosowaniu go w szlifierkach jubilerskich. Po oszlifowaniu olej jest ponownie wtłaczany pod ciśnieniem, dzięki czemu wnika we wszelkie drobne szczeliny i wyrównuje powierzchnię klejnotów. Stają się one idealnie gładkie, a przez to i bardziej lśniące. Metodę tę stosuje się głównie podczas obróbki szafirów.
Usuwanie niedoskonałości
Jeśli kamienie szlachetne mają zaś widoczne pęknięcia, rysy i inne niedoskonałości, idealny wygląd nadaje się im poprzez wypełnienie ubytków. W tym celu wykorzystuje się tworzywa sztuczne, woski lub szkło. Takie ingerencje w wygląd klejnotu są niewidoczne gołym okiem, ale jednocześnie zwiększają blask kamieni szlachetnych. W przypadku wosku należy jednak uważać na wysokie temperatury, pod wpływem których tworzywo może się stopić, przez co zatuszowane nim niedoskonałości staną się ponownie widoczne.
Wzmocnienie koloru kamieni
Dzięki różnego rodzaju technikom jubilerskim można również rozjaśnić, przyciemnić lub nawet całkowicie zmienić kolor kamienia szlachetnego. W tym celu wykorzystuje się ogrzewanie, tak jak w przypadku zwiększenia klarowności. Proces ten daje trwałe efekty i pozwala na dowolne modyfikacje barwy klejnotu.
Zwiększenie intensywności koloru można również uzyskać poprzez napromieniowanie kamienia. Tę metodę stosuje się często w przypadku niebieskich topazów, które naturalnie mają bardzo bladą i niewyraźną barwę.
Wybielanie naturalnych materiałów
Czasem bardziej pożądany bywa jednak delikatny odcień naturalnych materiałów, dlatego poddaje się je procesowi wybielania. Jest on wykorzystywany w przypadku pereł, korali, a także kości słoniowej.
Wymienione wyżej procesy są powszechnie stosowane, ponieważ kolorowe kamienie szlachetne, które nie wymagają żadnych upiększeń, występują bardzo rzadko. Kiedy zaś już się pojawią, osiągają niezwykle wysokie ceny. Te modyfikacje wyglądu klejnotów nie są jednak widoczne podczas codziennego noszenia, dlatego nie musisz obawiać się, że z ich powodu klejnot straci swój urok. Stanie się wręcz przeciwnie ? dzięki odpowiedniej obróbce zostanie on dodatkowo wyeksponowany.