Zanim kupisz jakąkolwiek biżuterię z diamentem, upewnij się, że zostanie do niej dołączony certyfikat potwierdzający, że ten kamień szlachetny jest autentyczny i że został poddany profesjonalnym badaniom gemmologicznym.
Jakie informacje znajdziesz w certyfikacie?
Certyfikat, zwany również metryczką diamentu lub dokumentem potwierdzającym jego jakość, jest swoistym raportem stworzonym przez doświadczonych gemmologów. Przed jego sporządzeniem kamień jest mierzony, oceniany i oglądany za pomocą mikroskopu, lupy zegarmistrzowskiej i innego specjalistycznego sprzętu. W tak stworzonym certyfikacje znajdują się takie dane, jak analiza wymiarów diamentu, jego czystość, kolor, szlif, symetria i inne cechy. Kamienie o kształcie zbliżonym do okrągłego będą również miały w metryczce ocenę ich szlifu.
Wszystkie diamenty z oferty Michelson Diamonds są certyfikowane
Każdy diament dostępny w sklepie Michelson Diamonds został oceniony i przeanalizowany przez gemmologów. Wszystkie jego parametry i potwierdzenie naturalnego pochodzenia znajdują się w dołączanej do zamówienia metryczce. Jest ona wystawiana przez markę Michelson Diamonds, a w przypadku większych kamieni również przez najlepsze laboratoria gemmologiczne świata, takie jak International Gemological Institute (IGI), Gemological Institute of America (GIA) oraz Hoge Raad voor Diamant (HRD). Są to jedne z najbardziej cenionych laboratoriów, znane ze swoich bezstronnych systemów klasyfikacji diamentów. Kamienie, które są tam oceniane, uchodzą za najbardziej wartościowe w branży jubilerskiej.
Chcesz zobaczyć certyfikat diamentu przed zakupem?
Jeśli interesuje Cię specyfikacja konkretnego diamentu znajdującego się w biżuterii Michelson Diamonds, skontaktuj się z naszym Działem Obsługi Klienta, aby przeanalizować charakterystykę kamienia jeszcze przed zakupem: e-mail: sklep@michelson.pl, tel. +48 505 826 828.
Więcej o klasyfikacji szlifów diamentów
Michelson Diamonds wykorzystuje klasyfikacje szlifów kamieni szlachetnych, którymi posługują się laboratoria IGI, GIA i HRD. Wiele diamentów sortowanych w GIA przed 1 stycznia 2006 nie posiada jednak danych dotyczących klasy szlifu. W takim wypadku specjaliści z Michelson Diamonds posługują się systemem klasyfikacji z tych laboratoriów, aby samodzielnie określić szlif danego kamienia. W tym celu wykorzystują jego pomiary, takie jak:
- stosunek średnicy tafli diamentu do jego ogólnej średnicy (szerokość tafli wyrażona jest jako procent jego całkowitej średnicy – ma to kluczowe znaczenie dla przenikania światła),
- stosunek głębokości diamentu do jego średnicy (wysokość kamienia mierzona od jego tafli i podzielona przez jego średnicę – odpowiada za wygląd diamentu, jego blask i brylancję).
Na ich podstawie określa się, czy szlif jest:
- doskonały (excellent),
- bardzo dobry (very good),
- dobry (good),
- zadowalający (fair),
- słaby (poor).