Jeśli nie jesteś doświadczonym kolekcjonerem biżuterii, ilość informacji dotyczących diamentów może Cię przytłoczyć. Aby tak się nie stało, najważniejsze jest zrozumienie, które z nich przydadzą się Tobie. Chcemy Ci w tym pomóc, dlatego przygotowaliśmy ten zbiór wskazówek o najpiękniejszych z kamieni szlachetnych.
Szlif diamentów ? co warto o nim wiedzieć?
Dobry szlif diamentu sprawia, że wydaje się on optycznie większy niż wskazywałaby na to jego masa w karatach. Ma również nieoceniony wpływ na brylancję kamienia, czyli to, jak będzie on odbijał światło i lśnił pod jego wpływem. Dlatego zalecamy naszym klientom, aby zawsze decydowali się na klejnoty o najlepszym szlifie, na jaki pozwala im budżet. Tej cechy nie warto lekceważyć. Słabszy szlif powoduje bowiem, że diament w niektórych miejscach jest matowy, a światło uciekające w dół sprawia, że widoczne są ciemniejsze obszary.
Słowo ?szlif? odnosi się do jego rodzaju i oznacza, że diament ma np. kształt okrągły, owalny, jest w szlifie Princessa, Asscher itd. Charakteryzuje również klasę szlifu, a więc określa umiejętności szlifierza, który zadbał o zachowanie wszelkich proporcji i symetrii, które zapewniają klejnotowi wyjątkową brylancję. Te z najwyższych klas są droższe nie tylko dlatego, że występują na rynku rzadziej, ale również z powodu pracy, czasu i doświadczenia potrzebnych do oszlifowania ich w tak wyjątkowy sposób.
Kolor diamentów ? jak go rozpoznać?
Ludzkie oko ma tendencję do dostrzegania w pierwszej kolejności blasku diamentów, a dopiero później ich koloru. Ale im kamień jest większy, tym jego barwa będzie bardziej widoczna. Dlatego kolor jest również bardzo ważną jego cechą ? mówi się nawet, że znajduje się na drugim miejscu, zaraz po szlifie. Różnice pomiędzy poszczególnymi klasami koloru (np. między G i H lub I i J) bywają jednak nieznaczne i niedostrzegalne gołym okiem. Różnica w ich cenie może być bardzo duża, dlatego w takim wypadku warto wybrać niższą klasę.
Niektóre rodzaje szlifów ? np. okrągłe lub Princessa ? mogą nieznacznie maskować kolor kamienia. Dzieje się tak, ponieważ odbijają więcej światła. Podobnie będzie w przypadku barwy złota: widoczny odcień diamentu będzie bardziej rzucał się w oczy, jeśli zostanie osadzony w białym złocie. W takim wypadku warto jest więc wybrać klasyczny żółty odcień tego kruszcu.
Czystość diamentów ? czy jest aż tak ważna?
Większość niedoskonałości jest tak mała, że nie są one dostrzegalne gołym okiem. Jeśli więc masz ograniczony budżet, możesz zdecydować się na diament o niższej klasie czystości, który zostanie osadzony tak, aby ukryć dostrzegalne skazy. Jeżeli jednak zależy Ci na kamieniu o większym rozmiarze, to pamiętaj, że wraz ze wzrostem liczby karatów rośnie również wielkość faset, a przez to wszelkie skazy są bardziej widoczne. W takim wypadku nie watro więc oszczędzać, ale lepiej jest wybrać wyższą klasę czystości.
Szlify Asscher i szmaragdowy mają długie fasety, które eksponują przejrzystość kamieni bardziej niż ich blask. Dlatego w ich przypadku również polecamy wybierać wyższą klasę czystości, aby niedoskonałości nie były widoczne.
Masa diamentów w karatach
Sama w sobie nie daje jasnego obrazu wielkości kamienia. Aby ją ocenić, należy porównać liczbę karatów razem z wymiarami w milimetrach oraz klasą szlifu. Dopiero wtedy zostanie oszacowany rozmiar diamentu. Pamiętaj jednak, że cena np. 0,95-karatowej błyskotki będzie znacznie się różnić od wartości 1-karatowej, mimo że różnica w wielkości nie będzie dostrzegalna. Jeśli więc chcesz zależy Ci na atrakcyjnej cenie klejnotu, wybieraj takie, których masa wynosi np. 0,97 zamiast pełnego jednego karata.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą pierścionków zaręczynowych Michelson Diamonds tutaj>>