Diamenty okrągłe
Powstają one z najlepszych nieoszlifowanych diamentów. Aby maksymalnie wydobyć ich blask, każdy kamień jest szlifowany z zachowaniem precyzyjnych proporcji i idealnej symetrii.
Podczas obróbki takiego diamentu powstają fasety zwane sercami i strzałami. W górnej części klejnotu widocznych jest osiem strzał, zaś osiem serc szlifuje się w jego dolnej części. Obserwując go w powiększeniu, można dostrzec idealnie rozmieszczone kształty układające się w symetryczny wzór.
To one odpowiadają za maksymalne odbijanie się światła i olśniewający efekt. Jeśli jednak są zbyt szerokie, za wąskie, nieregularne lub niesymetrycznie ułożone, to światło rozchodzi się na boki, a diament znacznie traci na wyglądzie oraz oczywiście na wartości.
Diamenty w szlifie Princessa
Aby uzyskać ten piękny szlif, diamenty są cięte, a następnie szlifowane w precyzyjnie ustalonych proporcjach. Dzięki temu olśniewająco błyszczą i mienią się pod wpływem światła.
W diamencie o szlifie Princessa stosunek długości do szerokości jest nie większy niż 1,05. Im większą taki kamień posiada koronę, tym więcej światła zbiera, a następnie odbija. Dodaj do tego starannie wykonany szlif oraz doskonałą symetrię, a otrzymasz imponujące klejnoty, które znajdują się w ofercie Michelson Diamonds.
Diamenty w szlifie szmaragdowym
Kiedy już zostanie wybrany nieoszlifowany kamień, wycina się go tak, aby miał odpowiednie wymiary. W przypadku szlifów szmaragdowych uznaje się, że w idealnych proporcjach stosunek długości do szerokości powinien wynosić między 1,30 a 1,40. Dzięki temu światło nie ulega rozproszeniu, ale zachwycająco odbija się od faset diamentu.
Im wyższa jest korona kamienia lub mniejsza tafla, tym można dostrzec jego większy blask, dlatego jubilerzy tworzą szmaragdowy szlif na różne sposoby. W jego przypadku ważna jest też czystość diamentu. Specjaliści polecają więc, aby wybierać klasę czystości VS2 lub wyższą.
Diamenty w szlifie Asscher
Aby uzyskać klasyczny diament w szlifie Asscher, specjaliści przycinają go z zachowaniem precyzyjnie ustalonych proporcji. To dzięki temu, patrząc na klejnot od góry, widzisz kwadrat z uciętymi rogami.
Co zrobić, aby uzyskać maksymalną brylancję w szlifie Asscher? Jeśli będzie on miał mocniej przycięte rogi, może zgromadzić więcej światła ze wszystkich stron i stworzyć układ, który będzie widoczny jako ułożone obok siebie prostokąty. Brylancję zwiększą również wyższa korona, mniejsza tafla oraz głęboki pawilon. Dzięki tym cechom taki szlif zapewni diamentowi blask porównywalny z zachwycającym szlifem okrągłym.
Diamenty w szlifie Cushion (?poduszka?)
Ten szlif kamienia charakteryzuje się zaokrąglonymi rogami oraz większymi fasetami. Te cechy mają na celu zwiększenie brylancji diamentu. Ponadto stosunek długości do szerokości wynosi ok. 1,50 lub mniej, co daje doskonałe proporcje maksymalizujące blask klejnotu.
W tym szlifie, podobnie jak w okrągłym, wykorzystuje się układ ośmiu serc i strzał, czyli faset oszlifowanych tak, aby dzięki doskonałej symetrii maksymalnie zwiększyć brylancję kamienia. To dlatego zachwyca on blaskiem oraz imponująco odbija światło.