Złoto to najsłynniejszy z metali szlachetnych, z których wykonuje się biżuterię. Słusznie zyskał tak dużą popularność, ponieważ ma wysoką jakość: jest odporny na korozję, rdzę oraz naloty. Jednocześnie jest najbardziej plastyczny ze wszystkich metali szlachetnych. Naturalnie ma żółtą barwę, ale można ją zmieniać, dodając do stopu inne materiały. Co jeszcze warto wiedzieć o złocie?
Czystość złota
Wykonanie biżuterii z czystego złota jest niemożliwe, ponieważ kruszec ten jest zbyt miękki. Utwardza się go, dodając do stopu inne metale, takie jak miedź, srebro, nikiel czy cynk. To one nadają złotym ozdobom twardość i odpowiednią wytrzymałość. Zawartość szlachetnego kruszcu w takim stopie oznacza się za pomocą karatów i prób. I tak 24 karaty lub próba 999 oznaczają 100% złota, 18 karatów to 75% tego metalu i próba 750. 14 karatów składa się zaś z 58,5% tego szlachetnego kruszcu i jest określane próbą 585, a 8 karatów, czyli próba 333 oznacza, że w stopie jest 33,3% złota.
Kolor złota
Barwa tego metalu zależy od dwóch czynników:
- procentowej zawartości każdego z metali znajdujących się w stopie i
- rodzaju pozostałych metali użytych do stworzenia biżuterii.
Najpopularniejsza barwa złota
Chodzi oczywiście o żółte złoto, które najczęściej spotykamy w dostępnej na rynku biżuterii. Ten szlachetny odcień należy również do najpopularniejszych, ponieważ pięknie lśni, elegancko wygląda i jednoznacznie kojarzy się z tym szlachetnym kruszcem. Dodanie do niego miedzi zmienia zaś odcień na różowy lub czerwony, a dodatek jasnych metali ? na biały.
Różowe złoto
Piękna i szlachetna różowa barwa złota ponownie wraca do łask. Jeszcze niedawno kojarzyła się z tandetnymi ozdobami, ale współczesna biżuteria skutecznie obala ten mit i zachwyca nawet największych sceptyków. Różowe złoto powstaje zaś przez dodanie do stopu miedzi. Im będzie jej więcej, tym odcień stanie się bardziej intensywny. Procentowa zawartość złota jest natomiast taka sama, jak w przypadku błyskotek w klasycznym żółtym kolorze. Określa się ją również za pomocą karatów lub próby.
Białe złoto
Ten odcień do złudzenia przypomina luksusową i znacznie droższą platynę, dlatego jest chętnie wybierany przez wielbicieli ekskluzywnej, ale i nowoczesnej biżuterii. Aby zaś nadać żółtemu kruszcowi białą barwę, łączy się go z metalami, które naturalnie mają taki kolor. Następnie ozdoby powleka się warstwą rodu, aby całkowicie zatuszować żółty odcień. Z czasem jednak powłoka ta zaczyna się ścierać, dlatego proces rodowania należy powtarzać. W ofercie Michelson Diamonds znajduje się usługa ponownego rodowania biżuterii, dzięki której odzyskuje ona swoją szlachetną białą barwę.
Jak dbać o złoto?
Metal ten jest naturalnym kruszcem, a więc negatywnie wpływają na niego detergenty zawierające chlor i inne środki czyszczące. Dlatego polecamy zdejmować wszelką biżuterię na czas domowych porządków czy zmywania naczyń. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko wszelkich uszkodzeń, a Twoja ozdoba na dłużej zachowa swój piękny blask.
Do czyszczenia złotej biżuterii wystarczy zaś ciepła woda z delikatnym mydłem oraz miękka ściereczka lub gąbka. Jeśli natomiast nie nosisz swoich cennych zdób przez jakiś czas, każdą z nich przechowuj oddzielnie ? w miękkim woreczku lub oryginalnym pudełku, w którym została zakupiona. Dzięki temu wyeliminujesz ryzyko powstawania zarysowań na skutek kontaktu z innymi twardymi materiałami.